Żelazna 63 i 65

Żelazna 63 i 65, jeszcze jakiś czas temu można było „zwiedzić” fabryczkę Dushnika (63, wpisana do rejestru zabytków) oraz kamienice (65) od wewnątrz i zobaczyć w jakich warunkach zamieszkali ją bezdomni. Teraz jest zastawiona pięknym blaszanym płotem. Niedawno pisano, że kamienica (65) ta  ma być przekazana gminie żydowskiej i wyremontowana. Na czym stanęło, nie wiem.

Z punktu widzenia historycznego brama do posesji Żelazna 63 była bramą do getta warszawskiego (widoczna częściowo na pierwszym zdjęciu).

Mała aktualizacja: Jakiś zbieg okoliczności i w warszawskim wydaniu gazety pojawił się artykuł :)

Żelazna 65

Żelazna 65

Żelazna 65 - w piwnicach

Żelazna 65 - w piwnicach

Żelazna 65 - w piwnicach

Żelazna 65

Żelazna 65

8 thoughts on “Żelazna 63 i 65”

 1. Poprosimy inwestora (Liberty Development Poland Sp. z o.o.), żeby oficjalnie zaprezentował swoje plany do tego miejsca na Komisji Planowania Przestrzennego Rady Dzielnicy Wola.

  Radny Dzielnicy Wola

 2. Małe sprostowanie – brama posesji Żelazna 63 nie była bramą do Getta.
  Wjazd do Getta był ulicą Żelazną i szlabany znajdowały się w poprzek ulicy.
  Przy zmniejszaniu obszaru Getta mur został poprowadzony środkiem ulicy Żelaznej , a Zakład Duschnik i Szolce znalazł się poza jego obrębem.
  Warto spojrzeć na zdjęcie na tablicy pamiątkowej umieszczonej na murze fabryczki od strony Grzybowskiej.

 3. OLE NUMER!
  Czego nie dotknę, porusza sprawy, które mam na codzień „na tapecie”. Założyłem Stowarzyszenie Chłodna – Oś Saska”, aby nie zapomnieć o historii tej części naszego miasta ….Macmaja ma rację …. Tolo.

 4. ALE NUMER!
  Czego u Ciebie nie dotknę, porusza sprawy, które mam na codzień „na tapecie”. Założyłem „Stowarzyszenie Chłodna – Oś Saska”, aby nie zapomnieć o historii tej części naszego miasta ….”Macmaja” ma rację …. Tolo.

 5. Mieszkałem koło 20 lat w bloku przy żelaznej 65. Teraz jak patrze na ten budynek w jakim stanie jest to aż łza się kręci w oku :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *