Zaczynamy budowę – kurpiowskie obserwatorium

Decyzja zapadła. Rusza budowa kurpiowskiego obserwatorium. Będzie to dla mnie wyzwanie. Szczególnie, że nic jeszcze większego od budki dla ptaków nie zbudowałem.  A plan jest ambitny – zbudować samodzielnie.

Obserwatorium to klasyczny roll-off. „Domek” będzie zbudowany z drewna, którego w okolicy mam pod dostatkiem. Docelowo obserwatorium ma być w pełni zautomatyzowane. Natomiast w tym roku zapewne nie uda mi się tego zrobić, głównie z powodów finansowych. Automatyzacja będzie przewidziana na następne lata. Natomiast już teraz muszę zaplanować pewne rozwiązania, które umożliwią mi planowaną automatyzację bez dodatkowych zmian w konstrukcji. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Lokalizacja obserwatorium będzie w takiej okolicy – panorama na dwa Słońca:

Panorama - fotografia

Na jedno Słońce

Panorama - Fotografia

Perspektywa z 12mm nie do końca oddaje pogląd na otoczenie. Piera mam zamiar postawić w miejscu montażu (na zdjęciu mój mały przeszkadzacz):

Budowa obserwatorium - fotografia

Na prawo od skraju lasu mam niestety łunę z Ostrołęki:

Budowa obserwatorium - fotografia

Troszkę zmieniłem pierwotne plany i przysunąłem się bliżej lasu i zabudowań. Od strony Ostrołęki i raczej nie zamierzam fotografować nad horyzontem więc bliskość lasu nie stanowi większego problemu. A jego obecność może częściowo chronić przed wiatrem. Poza tym będę poza zasięgiem pracy ciągnika.

Na początek zaplanowałem doprowadzenie elektryczności. Zacząłem też już kopać rów (jeszcze do pogłębienia) do położenia kabli. Długość rowu wyszła w tej chwili 80 m:

Budowa obserwatorium - fotografia

Na długi weekend majowy zaplanowałem budowę piera. Trzymajcie kciuki!

One thought on “Zaczynamy budowę – kurpiowskie obserwatorium”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *